סובלים מלבטים בלתי פוסקים לגבי הקשר הזוגי? ייתכן שאתם סובלים מ-ROCD. חשוב לדעת שניתן לטפל בכך ולסייע לכם לבסס וודאות גדולה יותר בקשרים שלכם, על מנת לאפשר לאהבה לשגשג.

מה זה ROCD?

אם אתם מוצאים את עצמכם שוב ושוב בהתלבטויות בלתי פוסקות לגבי הקשר הזוגי, למרות שבסך הכל יש לקשר יתרונות רבים, ייתכן מאוד שאתם סובלים מהפרעה שמכונה ROCD. זהו סוג מסוים של OCD, שמתבטא בעיקר ביחס למערכות יחסים משמעותיות, ומקשה על אנשים לקבל החלטות לגבי הקשר.

ההפרעה מופיעה בעיקר בשלבי מעבר של הקשר, כגון החלטה להתחתן, החלטה להביא ילדים לעולם, או לאחר משבר כלשהו בקשר הזוגי. הניסיון להשיג וודאות מספקת כדי לקבל את ההחלטה, נתקל בקושי משמעותי שעשוי ליצור חוויה של תקיעות וחוסר יכולת להתקדם.

הסיבה לקושי נובעת מליקוי נוירולוגי מסויים, אשר מגביל את היכולת לחוש וודאות. בדומה ל-OCD רגיל שגורם לאדם למשל שלא להיות בטוח בכך ששטף את ידיו כמו שצריך, כך גם הסובל מ-ROCD לא מצליח לקנות וודאות בכך שהקשר אכן טוב עבורו.

הסובלים מ-ROCD חשים מצוקה רבה, וגם בני הזוג שלהם אינם מצליחים להבין במה הם לא בסדר ולמה הם לא מצליחים לרצות את השני, על מנת שיחוש בטוח איתם. 

מדוע המטפל עצמו עשוי לתחזק את ההפרעה במקום לסייע בפתרונה?

למרבה הצער, מטפלים שאינם יודעים מהו ROCD עלולים להיות דווקא גורם שמתחזק את ההפרעה. הסיבה לכך היא שהמטפל עשוי לנסות לסייע למטופל להגיע להכרעה, על ידי העלאה חוזרת ונשנית של הצדדים השונים בהתלבטות. הבעיה היא שבאופן הזה לא רק שהסובל מ-ROCD אינו מגיע לפתרון הבעיה, אלא שהוא ממשיך להיתקע, ביחד עם המטפל, באותה ההתלבטות המתמדת.

לכן, חשוב שהמטפל יהיה בעל הבנה בתחום הטיפול ב-OCD בכלל וב-ROCD בפרט. 

גם בני המשפחה של הסובל מ-ROCD אשר מזהים את מצוקתו ומנסים לסייע, עשויים להפוך להיות מקור לתחזוק ההפרעה, משום שבנסיונם לספק לו אישורים לגבי הקשר, הם לא מאפשרים לו לתרגל את ההתמודדות עם ההפרעה. לכן, מטפל מיומן ידריך גם את בני המשפחה כיצד להתמודד עם ההפרעה.

מה כולל הטיפול ב-ROCD?

טיפול ב-ROCD מתחיל בהבנת הדרך שבה פועלת ההפרעה. על מנת לנצח את ה-ROCD, צריך תחילה להכירו היטב, ולהבין שההתלבטות למעשה נובעת מאיתות שגוי של המח, שגורם לכם לחוש ספק מתמיד. 

בדומה לנורת חום מנוע ברכב שהיא רכיב חשוב מאוד, אבל במידה והיא מקולקלת, היא עלולה להיות גורם מפריע, כך גם ה-ROCD. ממש כשם שאדם שברכבו מופעלת נורת אזהרה מקולקלת, צריך ללמוד להשיג וודאות אחרת על כך שהרכב תקין, ואז להמשיך ולנסוע למרות שהנורה ממשיכה לדלוק, כך הסובל מ-ROCD, צריך ללמוד כיצד לבסס וודאות מספקת על מנת שיוכל לקבל את ההחלטה, ואז ללמוד להתמודד עם הספק שממשיך לנקר.

רק כשהאדם יפסיק לבדוק כל הזמן את איכות הקשר, ויתחיל לחוות את הקשר עצמו, יש סיכוי שהוא יוכל להתחיל ליהנות מהזוגיות, וברבות הזמן לבסס את הוודאות בה. אין אפשרות לבנות אהבה, כאשר בודקים כל הזמן את ה’טמפרטורה’ שלה. 

במהלך הטיפול ילמד המטופל להתמודד עם אי-וודאות ועם הפחד מחרטה, שני פחדים שמשמשים מרכיבי מפתח בקושי לבסס קשר יציב. 

בנוסף, ילמד המטופל להכיל את העובדה שאכן לבן הזוג ישנם חסרונות, כשם שלכל אחד מאיתנו יש כאלה. כמובן, כל אחד היה מעדיף לוותר על החסרונות של בן-הזוג, אבל רובינו מצליחים להתמודד עם הוויתור הכרוך בכך, משום שאנחנו מבינים שזוהי דרך העולם. כך אנחנו יכולים לראות גם את היתרונות, ולאפשר להם לגבור על החסרונות, ולפתח תחושה כללית של שביעות-רצון. 

 

סיכום - לא נעים, אבל ניתן לטיפול

לסיכום חשוב לזכור ש-ROCD הוא הפרעה די מטרידה, אבל היא ניתנת לטיפול ואין סיבה להמשיך ולסבול ממנה לאורך כל החיים.

טיפול יעיל, מאדם שהתמחה בטיפול בהפרעה זו, יוכל לסייע לכם לצאת ממעגל הספק האין-סופי, ולהתחיל לבסס אמון בקשר, לחוות את הזוגיות מחדש, ולהתחיל לחוש בטוחים יותר.

כמובן, לעתים הקשר פשוט אינו טוב עבורכם, וההתלבטויות אינן נובעות מ-ROCD, אלא מבעיה אמיתית בקשר. הטיפול לא נועד כדי להשאיר אתכם בתוך קשרים מזיקים, אלא לסייע לכם להתמודד עם המחשבות האובססיביות בנוגע לקשר, על מנת שתוכלו לקחת החלטות מושכלות.

אם אתם סובלים מהתסמינים שהוזכרו, אתם מוזמנים ליצור קשר, כדי שאוכל לסייע לכם להתמודד עם הקשיים ועם הספקות.

מאמרים נוספים בנושא זוגיות

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

טיפול זוגי והדרכת הורים

לתיאום פגישת היכרות

הרצאות וסדנאות

להזמנת הרצאה

סמכות הורית ללא כעס

סדרת סרטונים במתנה

מויכוח סוער לשיחה עניינית

סדרת סרטונים במתנה

להתחיל ברגל ימין

הדרכה זוגית לקראת חתונה
× צור קשר בווטסאפ
דילוג לתוכן