זוגיות טובה – חשיבות צרכי הליבה לחיזוק הקשר הזוגי

זוגיות טובה – חשיבות צרכי הליבה לחיזוק הקשר הזוגי

הקשר בין זוגיות טובה לצרכי הליבהזוגיות טובה וצרכי ליבה

זוגיות טובה ובטוחה היא אחד הצרכים הבסיסיים ביותר של האדם. קשה למצוא אדם מאושר באמת, לאורך זמן, שאינו נמצא במערכת זוגית כזו.

אבל, לצערנו, לא רבים זוכים לכך. אחת הסיבות לכך היא שרבים באים לתוך הקשר הזוגי מתוך רצון לממש צרכים מרכזיים וחשובים, וכאשר הם מרגישים שאחד מצרכי הליבה האלה מופר, הם נכנסים למגננה ול’מלחמת הישרדות’ ומבלי משים הם מכניסים בכך גם את בן הזוג למלחמה דומה.

באופן הזה מתחיל מעגל תגובות שלילי ששוחק את הזוגיות בהתהליך הולך ומסלים.

איך להימנע משחיקת הזוגיות?

על מנת לצאת מהמעגל השלילי הזה, ששני בני הזוג סובלים ממנו כל כך, צריך לשנות את המשוואה – במקום להילחם על מימוש הצרכים שלך, התחל להשקיע מאמצים במימוש צרכי אשתך (או את, במימוש הצרכים של בעלך).

כמובן, אין כל מניעה לספר לאשתך על מה שחשוב לך ולבקש ממנה שתשתדל להתחשב בכך, אבל אין כל טעם להילחם על זה. חשוב להבין – אי אפשר להשיג אהבה במלחמה.

מצד שני, אם אשתך תחוש מסופקת ומאושרת בזכות המאמצים שלך לממש את צרכיה, יש סיכוי רב שהיא תשמח גם להתחשב בצרכים שלך.

חשוב לזכור שמרבית בני האדם אינם רעים, ולכן יש להניח שגם אשתך אינה כזו. במרבית המקרים, אם נשאל את בן או בת הזוג מדוע הם נוהגים כפי שהם נוהגים, הם יסבירו שזה בגלל התנהגות השני. כלומר, שני הצדדים נוהגים באופן שאינו תואם את הערכים והכוונות שלהם, אך תולים זאת בהתנהגות בן או בת הזוג.

זיהוי צרכי הליבה לשיפור הקשר הזוגי

רק כאשר כל אחד מבני הזוג ייקח על עצמו את האחריות על הצד שלו, ויעשה כל מהו שהוא יכול על מנת לזהות את צרכי הליבה של בן או בת זוגו, ולראות כיצד הוא יכול לממש את הצרכים האלה, יוכל להתרחש שינוי אמיתי ובר קיימא.

השאלות הראשונות  שכל אחד צריך לשאול את עצמו הן:

  • מהן השאיפות המרכזיות של אשתי/בעלי מהזוגיות?
  • מהם צרכי הליבה שלו/ה בתוך הקשר הזוגי?
  • איך אני יכול/ה לממש את השאיפות והצרכים האלה עבור אשתי/בעלי?

אם אינך יודע לענות על השאלות האלה, כדאי מאוד לתאם זמן לשיחה זוגית נעימה ורגועה, שבה תכירו זה את צרכיה של זו, ותלמדו עד כמה הצרכים הללו ממומשים בתוך הקשר הזוגי.

זכרו שהתעלמות מצרכי ליבה – גם אם נדמה שהיא מספקת לעתים ‘שקט תעשייתי’ – גורמת נזק מתמשך שעשוי להיות הרסני ובמקרים מסויימים בלתי ניתן לתיקון.

לא פעם פונים אלי זוגות לצורך טיפול זוגי, וכאשר הם באים אני רואה שבמהלך השנים שקדמו לפניה הם שחקו את הקשר במידה שקשה מאוד לתקנה. לכל אחד מהם יש הסבר מצוין מדוע הוא נהג כך, אבל ההסברים אינם עוזרים כדי למנוע את הסבל ההדדי שנגרם לשניהם.

אל תזניחו את הלמידה ההדדית של צרכי הליבה, ובמידה ואתם אינם מצליחים לעשות זאת, אל תחכו, התחילו תהליך של טיפול זוגי, על מנת לתקן מוקדם ככל האפשר.

לתיאום טיפול זוגי או הדרכת הורים לחצו כאן

מאמרים נוספים בנושא זוגיות:

איך לחלץ את הזוגיות מהפקק?

איך לבנות את האמון בין בני הזוג?

זוגיות – האם באמת ‘ציפיות הן רק לכריות’?

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

טיפול זוגי והדרכת הורים

לתיאום פגישת היכרות

הרצאות וסדנאות

להזמנת הרצאה

סמכות הורית ללא כעס

סדרת סרטונים במתנה

מויכוח סוער לשיחה עניינית

סדרת סרטונים במתנה

להתחיל ברגל ימין

הדרכה זוגית לקראת חתונה
× צור קשר בווטסאפ
דילוג לתוכן