הורים וילדים – מהי הטעות הנפוצה ביותר אצל הורים?

הורים וילדים – מהי הטעות הנפוצה ביותר אצל הורים?

בס”ד

שלום לכם.Simplicius Q&a

כידוע, הורות היא מקצוע מורכב ביותר, הכרוך לא פעם בקבלת החלטות שעשויות להיות גורליות עבור התפתחותו של הילד. אם אתם הורים לילדים, אתם בודאי מבינים למה אני מתכוון.

כאשר ההורים נדרשים לקבל כל כך הרבה החלטות, באופן טבעי אין להימלט מכך שהם לא פעם גם טועים. אחד מגדולי החוקרים בפסיכולוגיה אף הגדיר את תפקיד ההורים לשמש כ’הורים טובים דיים’, כלומר, אין הורה שאינו טועה, והתפקיד שלנו כהורים אינו להיות מושלמים, משום שאין ביכולתינו להיות כאלה, אלא לספק לילד תנאי גידול טובים דים, על מנת שיוכל לגדול ולפתח את אישיותו.

אבל, יש טעות שאני פוגש אותה פעמים רבות אצל זוגות שבאים אלי לתהליך הדרכת הורים, ואני רוצה להתריע מפניה, משום שהיא אינה מוכרת ובכל זאת גורמת נזק גדול מאוד. הטעות הזאת מיוחדת בכך שהיא נפוצה יותר דווקא אצל ההורים היותר אינטליגנטיים וחכמים.

הטעות הזאת אינה כרוכה באלימות, דיבור פוגעני או הזנחה הורית, אלא היא כרוכה דווקא ב… אי עשיה!

כלומר, הורים רבים, שאינם בטוחים שהם יודעים כיצד לפעול, מתלבטים זמן רב ובוחנים את הנושא לכל צדדיו, ובמקרים רבים הם בסופו של דבר… לא עושים כלום!

הסיבה לאי העשיה היא הרצון לעשות את הדבר הנכון ביותר, אבל בפועל היא גורמת לדבר שהוא כמעט בוודאות אינו נכון, משום שכאשר ההורים אינם מסוגלים לפעול באופן נחוש, הם משדרים הססנות, ויוצרים מצב שבו הילדים אינם מרגישים שיש מי שמוביל ומנהיג אותם.

בתהליך הדרכת הורים אני מלמד עיקרון שלקוח מתחום תורת המלחמה, אבל הוא נכון בתחומים רבים נוספים, ובכללם גם תחום ההורות. העיקרון הזה נקרא: Ready, Fire, Aim, כלומר, בניגוד למחשבה הרווחת שקודם כל צריך לתכנון היטב את הפעולה, לכל פרטיה וצדדיה, ורק לאחר מכן לפעול, גורס העיקרון הזה שצריך לפעול מהר מאוד, לאחר מחשבה ראשונית איך נכון לפעול, ורק לאחר מכן לבחון את התוצאות ולתקן.

כשהורים שומעים זאת בתהליך הדרכת הורים, הם נבהלים, משום שהם חוששים שהפעולה המהירה תוביל אותם לטעות, אבל אני נוהג להסביר להם שאין כל רע בלטעות, כל עוד שקלנו את הדברים על מנת שיהיה בהם הגיון מסויים, וכאשר אנחנו מגלים שטעינו, אנחנו מוכנים לבחון את הדברים מחדש, ולגבש דרך פעולה חדשה.

חשוב להבין שהרצון שלא לטעות הוא נפלא, אבל אם הוא גורם לשיתוק ההובלה ההורית שלנו, הוא מזיק הרבה יותר מפעולות מוטעות אחרות. זוהי הטעות הנפוצה ביותר, ולא פעם גורמת לתוצאות שליליות לא פחות מהטעויות החמורות ביותר.

זוהי חשיבותו של תהליך הדרכת הורים, משום שבתהליך זה ההורים לומדים מראש כיצד להגיב בתרחישים שונים, ואז הם מרגישים מוכנים, ופועלים באופן נחוש, ובדרך כלל הילד מבין היטב שהפעם ההורים החלטיים ולכן משתף פעולה.

להורים שאינם נמצאים בתהליך הדרכת הורים, אני ממליץ לקבוע שעה שבועית שבה תוכלו לדון על הנושאים החינוכיים הנפוצים איתם אתם מתמודדים, ולגבש דרכי פעולה. במידה ואינם מצליחים לגבש דרך פעולה מוסכמת, אני מציע שתקבלו החלטה שבכל מקרה עליכם לגבש דרך פעולה כלשהי, גם אם אינכם בטוחים שנכונותה. הסיבה לכך היא כאמור, שרק כאשר תנסו את הדברים תוכלו לראות האם הם מביאים לתוצאות המקוות או לא, ובמידה ותגלו שהנסיון לא הביא לתוצאות הדרושות, תהיה לכם עמדת פתיחה טובה , על מנת לגבש דרך פעולה יעילה יותר.

איש חכם אחד (איני זוכר מי) אמר פעם שעל מנת להצליח צריך לשרוד את כל הטעויות שבדרך. זה משפט חשוב משום שהוא ממחיש את העובדה שהטעויות הן חלק מהדרך להצלחה.

מזמין אתכם לנסות את הדברים ולשתף אותי בתוצאות בתגובות למטה.

בברכה, אריה אשדת – ייעוץ זוגי והדרכת הורים – 054-4533450.

סמכות הורית ללא כעס

 

 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

טיפול זוגי והדרכת הורים

לתיאום פגישת היכרות

הרצאות וסדנאות

להזמנת הרצאה

סמכות הורית ללא כעס

סדרת סרטונים במתנה

מויכוח סוער לשיחה עניינית

סדרת סרטונים במתנה

להתחיל ברגל ימין

הדרכה זוגית לקראת חתונה

3 מחשבות על “הורים וילדים – מהי הטעות הנפוצה ביותר אצל הורים?”

  1. ישר כח… מאד מעניינת ההשוואה בין עולמות שונים. לקחת מתחום המלחמה לתחום ההורות… יפה מאד. אהבתי את העיקרון.

  2. מאד נהנתי מהמאמר.
    אני גם רואה את זה אצל הורים רבים בפרט אצל נוער שמתחיל לנשור שהם בתחילת התהליך פשוט ‘לא עושים כלום’, וזה ממש כואב לראות את זה.
    תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× צור קשר בווטסאפ
דילוג לתוכן