טיפול זוגי

מהו טיפול זוגי ובמה הוא יכול לתרום לכם?

טיפול זוגי נועד לסייע לזוגות במשבר, לצלוח את המשבר ולהחזיר את הזוגיות למסלול של צמיחה והתחדשות. כמו בכל דבר, כדאי בתחילה לנסות לפתור את המשבר לבד. אבל, זוגות רבים מוצאים את עצמם במצב שבו הם לכודים בלופ מתמשך וסבוך והם אינם יודעים כיצד ניתן לצאת ממנו.

כאן נכנס הטיפול הזוגי, שנועד לסייע לכם להבין יותר מה צריך לקרות כדי שהזוגיות תשוב למסלול הצמיחה. המטרה היא להחזיר את האהבה לקשר, ולסייע לכם לפתח כלים יעילים לשימור ופיתוח האהבה לאורך המשך חייכם המשותפים.

מיותר לציין את חשיבותו של הקשר הזוגי לאיכות החיים, ולכן במצבים שבהם אינכם מצליחים לבד, חשוב מאוד שלא למהר להתייאש. גם אם הדברים נראים סבוכים, במקרים רבים יש מה לעשות על מנת לתקן. 

חששות נפוצים מפני טיפול זוגי

כאמור, טיפול זוגי יכול לשנות באופן מהותי את איכות החיים של זוגות שחיים במצבי קונפליקט, רוויי מתח ועויינות הדדית. בכל זאת, זוגות רבים מתייסרים במשך שנים רבות מזוגיות שאינה טובה, ומסיבים סבל רב זה לזו, מבלי לגשת לטיפול. 

עובדה זו גרמה לי לבדוק מדוע למרות הסבל הרב, הם נמנעים מלפתוח בתהליך ייעוץ זוגי. כשבדקתי עם זוגות שבאו אלי לאחר שנים רבות של סבל מיותר, מדוע לא הגיעו עד כה, גיליתי מספר חששות נפוצים:

ייעוץ זוגי חושף את 'הכביסה המלוכלכת'

אנשים רבים חוששים להיחשף, ולחשוף את ‘הכביסה המלוכלכת’ של הבית. הם מוכנים להמשיך ולסבול שנים רבות, על מנת שלא ייאלצו לאפשר לבן/בת הזוג שלהם לומר עליהם דברים שלא נעים להם שהיועץ יישמע.

ניתן להבין חשש זה, אבל חשוב לדעת שתהליך ייעוץ זוגי מקצועי, נעשה ללא שיפוטיות. לאחר שנים רבות של הובלת תהליכי ייעוץ זוגי, מרבית היועצים מפתחים גישה אמפתית ולא שיפוטית, ומקבלים בהבנה גם את החולשות האנושיות, במיוחד כאשר הן עולות על השולחן על מנת ליצור שינוי ותיקון של המצב הקיים.

לכן, עם כל ההבנה לקושי להיחשף, חשוב מאוד שלא לאפשר לזה לגרום לכם לוותר על ייעוץ זוגי, במידה והוא נדרש, משום שהסבל שייגרם כתוצאה משימור מצב הקונפליקט, גדול מהרבה מתחושת האי-נעימות שבחשיפה.

חשוב גם ללכת ליועץ שאינכם מכירים אישית, ושיש להניח שלא תכירו אותו גם לאחר התהליך, וכך תהפוך הקליניקה שלו למרחב מוגן עבורכם, שבו תוכלו לדבר על הדברים בחופשיות, מבלי שתצטרכו לפגוש את המטפל הזוגי אחר כך באירועים שאינם קשורים לטיפול.

מה אם המטפל יאמר שאני אשם?

יועץ זוגי מנוסה, לומד לוותר על השיפוטיות וחיפוש האשמים. בעבודתי כמטפל זוגי פגשתי זוגות רבים, והדבר שמאפיין כמעט את כולם הוא שלמעשה אי אפשר להצביע על אשם אחד במצב. 

זוגיות במשבר נוצרת כאשר שני בני הזוג יוצרים מעגלים שליליים של מעשים ותגובות, בהם האחד מזין את השני להסלמת הטונים והאווירה השלילית בבית. אף אחד אינו עושה זאת משום שהוא רע, אלא שני בני הזוג כאילו לכודים בתוך מעגל שלילי, ולעתים רק תהליך ייעוץ מקצועי יסייע להם להשתחרר מהמעגל השלילי ולצאת לדרך חדשה. 

לכן, אין חיפוש אשמים בתהליך נכון של ייעוץ זוגי, אלא סיוע לשני בני הזוג להביע את צרכיהם ולראות את צרכי בן או בת הזוג.

טיפול זוגי הוא תהליך יקר מידי

זוגות רבים נמנעים מלהגיע לטיפול זוגי, משום שהם חוששים מעלות הטיפול.

ואכן, תהליך ייעוץ זוגי אינו זול. אבל, ישנם טווח רחב של מחירים. ישנם מטפלים שגובים מחירים גבוהים במיוחד ומטפלים אחרים שגובים מחירים נמוכים במיוחד. אם כי יש לומר שבמקרים רבים אלה הגובים מחיר נמוך במיוחד עושים זאת משום שאינם מוסמכים, או שאינם צורכים הדרכה מקצועית, ומשום כך איכות הייעוץ שלהם נפגעת מאוד. 

יחד עם זאת, חשוב לזכור שמחירו של ייעוץ זוגי אינו עולה על מחירה של חופשה במלון, והתועלת לטווח הרחוק היא גדולה בהרבה. חופשה במלון גורמת הנאה רבה, אבל היא מסתיימת לאחר מספר ימים, ולעומתה תהליך ייעוץ זוגי טוב, יכול לשנות את חייכם מקצה לקצה.

טיפול זוגי אינו עובד

זוגות רבים מספרים לי שהם חיכו שנים רבות בטרם פנו לטיפול זוגי, משום שלא האמינו שזה אכן יכול לעזור. קשה לענות על כך, משום שהדרך היחידה להיווכח בעוצמתו של תהליך טיפול טוב, הינה לחוות אותו וליהנות מהתוצאות. אבל, אני יכול לומר שלאחר שנים רבות של עבודה כמטפל זוגי, אני יודע בוודאות שתהליך כזה אכן יכול ליצור שינוי משמעותי באיכות הקשר הזוגי.

בכל מקרה צריך לזכור שהאלטרנטיבה היא להמשיך ולשחוק את הקשר הזוגי, וזו אלטרנטיבה רעה מאוד.

למה צריך טיפול זוגי - אנחנו יכולים להסתדר לבד!

למה צריך ייעוץ זוגי? אנחנו יכולים להסתדר לבד!

אני האחרון שמתנגד לכך שזוגות ייפתרו את בעיותיהם בעצמם, אבל הניסיון מורה שזוגות רבים אינם מצליחים לעשות זאת.

אם אתם סובלים כבר שנים רבות מזוגיות רוויית מתח, ואינם מצליחים לשנות זאת לבדכם, למרות ששמעתם הרצאות, קראתם ספרים ועשיתם ניסיונות רבים לפתור את הבעיה, יש להניח שזה לא ייקרה גם מעכשיו והלאה, ולכן שוב האלטרנטיבה היא המשך הסבל, וזה מאוד לא מומלץ.

סיכום

טיפול זוגי יכול לעזור לכם לשנות את דפוסי התקשורת ולהעלות את הזוגיות על דרך המלך, ולכן חבל למשוך את הבעיה עוד ועוד. אתם עלולים למצוא את עצמכם בסופו של דבר מתחילים תהליך של טיפול, כאשר האנרגיות והאמון בקשר כבר נגמרו, ואז הטיפול יהיה ארוך ומורכב בהרבה.

לכן, אני ממליץ לכם לפנות עוד היום למטפל זוגי. אם תרצו לתאם איתי אתם מוזמנים לעשות זאת בטלפון 054-4533450, או להירשם בדף שבקישור זה.

שאלה נוספת שעולה פעמים רבות על ידי זוגות דתיים הזקוקים לטיפול זוגי, היא האם יש חשיבות לטיפול אצל מטפל שומר מצוות. על שאלה זו עניתי בפוסט אחר, ואתם מוזמנים לקרוא על כך בקישור זה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

טיפול זוגי והדרכת הורים

לתיאום פגישת היכרות

הרצאות וסדנאות

להזמנת הרצאה

סמכות הורית ללא כעס

סדרת סרטונים במתנה

מויכוח סוער לשיחה עניינית

סדרת סרטונים במתנה

להתחיל ברגל ימין

הדרכה זוגית לקראת חתונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× צור קשר בווטסאפ
דילוג לתוכן